czerwiec17 , 2024

Czym jest i jak działa płacenie telefonem NFC

Polecane

Jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach online dzięki kuponom rabatowym?

W dobie cyfrowej transformacji zakupy online stały się nie...

Jak oszczędzać pieniądze w niepewnych czasach?

W obliczu trudności finansowych, oszczędzanie pieniędzy staje się priorytetem...

Jak radzić sobie z lękiem przed wystąpieniami publicznymi?

Jeśli należysz do osób, które odczuwają lęk przed wystąpieniami...

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia treści?

Nowe technologie wpływają na niemal każdą dziedzinę życia. Sztuczna...

Jak stworzyć własny ogród warzywny na balkonie?

Czy marzysz o świeżych, smacznych warzywach bez konieczności wychodzenia...

Udostępnij

Chociaż istnieje wiele sposobów płacenia za pomocą urządzeń mobilnych, niektóre oferują płacenie zbliżeniowe NFC. Czym właściwie jest NFC (Near Field Communication)? Jak ta technologia działa w praktyce? Jakie są jej wady i zalety? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czym są płatności telefonem NFC?

NFC to skrót od Near Field Communications. Nazywa się to również identyfikacją radiową lub RFID i jest to ta sama technologia, która służy do płatności zbliżeniowych, takich jak Apple Pay i Samsung Pay. NFC wykorzystuje komunikację bezprzewodową krótkiego zasięgu między dwoma urządzeniami — zwykle telefonami — do wymiany danych, takich jak informacje o płatnościach. Sam NFC jest bardzo podobny do kodu kreskowego, ma jednak większą moc obliczeniową. Moduły NFC są teraz wbudowane w karty kredytowe, bankowe, dowody osobiste, paszporty i inne formy identyfikacji.

Ta technologia jest obecnie obecna w wielu telefonach. W rzeczywistości prawie każdy ma co najmniej jedno urządzenie obsługujące NFC. Aby korzystać z płatności NFC, wystarczy, że zbliżysz telefon z NFC bezpośrednio nad terminalem płatniczym. Po zakończeniu transakcji kwota zostanie automatycznie zarejestrowana w Twojej aplikacji bankowości mobilnej. Nie musisz używać żadnych papierowych paragonów ani kart fizycznych.

NFC to powszechnie akceptowany sposób przesyłania i przechowywania danych. Chociaż większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, codziennie używają NFC.

Jak działają takie płatności?

NFC to sposób przesyłania danych na niewielkie odległości za pomocą pól magnetycznych. Gdy dwa urządzenia są wystarczająco blisko siebie, będą się ze sobą komunikować. Zazwyczaj komunikacja ta jest możliwa od kilku do kilkunastu centymetrów. Być może widziałeś technologię NFC używaną w sklepach, w których kupujesz produkty za pomocą karty zbliżeniowej. Aby zapłacić w sklepie kartą kredytową lub debetową, kasjer będzie musiał zainstalować jakiś rodzaj czytnika. To urządzenie nazywa się czytnikiem kart magnetycznych. Istnieje wiele różnych typów czytników, ale większość z nich odczyta informacje wydrukowane na odwrocie Twoich kart płatniczych. Te karty to po prostu plastikowe kawałki papieru z osadzonymi w nich małymi antenami. Moduł NFC w telefonie komórkowym służy do przesyłania szczegółów transakcji do terminala i jest to taki sam element jak ten zatopiony w karcie. Twój telefon komunikuje się z terminalem, który następnie prosi o wprowadzenie numeru PIN. Po zakończeniu transakcja jest akceptowana.

Zalety

Płatności NFC są znacznie szybsze niż karty kredytowe i karty debetowe. Aby zapłacić, wystarczy zbliżyć telefon do czytnika. Transakcja została już wykonana i nie można jej cofnąć.

Wielu sprzedawców detalicznych i handlowców akceptuje płatności NFC. Tak więc, jeśli chcesz kupić coś bez konieczności noszenia gotówki i monet, płatności NFC mogą być tym, czego potrzebujesz. Jeśli robisz zakupy, zamiast wpisywać swoje dane, możesz użyć smartfona lub tabletu do zeskanowania kodu QR przy kasie.

Płacenie za pomocą NFC nie wiąże się z żadnym ryzykiem bezpieczeństwa. Twoje dane nie są przechowywane na Twoim urządzeniu, co oznacza, że ​​nie pozostawią po sobie żadnego śladu. Dlatego transakcje NFC nie budzą żadnych obaw o prywatność. Płatności NFC są łatwiejsze do wdrożenia niż technologia kart chipowych EMV (Europay-Mastercard-Visa). Dopóki Twój smartfon obsługuje zarówno chipy NFC, jak i EMV, będziesz mógł robić zakupy niemal wszędzie.

Niedogodności

NFC jest wciąż stosunkowo nowym sposobem płacenia. Choć ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi systemami płatności, nie zyskał jeszcze szerokiej popularności. Oznacza to, że możesz czekać, aż więcej osób zacznie akceptować płatności NFC — zwłaszcza w małych miejscowościach.

Aby używać NFC należy mieć ze sobą również zawsze swój telefon. Jeśli go zapomnimy go tak jak gotówki, nie zapłacimy za rachunek. Choć płatności NFC są dużo wygodniejsze niż płatności fizyczne, w dalszym ciągu musimy tak samo uważać na posiadanie rzeczy dzięki której zapłacimy rachunek w sklepie.