czerwiec17 , 2024

Jak chronić się przed komarami

Polecane

Jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach online dzięki kuponom rabatowym?

W dobie cyfrowej transformacji zakupy online stały się nie...

Jak oszczędzać pieniądze w niepewnych czasach?

W obliczu trudności finansowych, oszczędzanie pieniędzy staje się priorytetem...

Jak radzić sobie z lękiem przed wystąpieniami publicznymi?

Jeśli należysz do osób, które odczuwają lęk przed wystąpieniami...

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia treści?

Nowe technologie wpływają na niemal każdą dziedzinę życia. Sztuczna...

Jak stworzyć własny ogród warzywny na balkonie?

Czy marzysz o świeżych, smacznych warzywach bez konieczności wychodzenia...

Udostępnij

Komary gryzą nie tylko latem. Mogą też wychodzić w nocy, kiedy robi się ciemno. Ukąszenia komarów mogą również przenosić choroby, takie jak malaria, gorączka Zachodniego Nilu, gorączka denga, żółta gorączka i zapalenie mózgu. Niektóre z tych chorób mogą być nawet śmiertelne. Jak się przed nimi chronić?

Zapobiegaj

Komary wolą ciepłe otoczenie i przyciąga je ludzki pot, mocz czy ślina. Komary często gryzą w pobliżu źródeł wody. Same ukąszenia komarów są na ogół bezbolesne, a miejsce ugryzienia może nieznacznie spuchnąć. Jeśli ukąszenia staną się bardzo dokuczliwe, natychmiast udaj się do lekarza.

Jeśli chodzi o ochronę przed komarami, należy podjąć działania zapobiegające ukąszeniom komarów. Oprócz noszenia długich rękawów, spodni i butów, spróbuj użyć środka odstraszającego zawierającego DEET. Pamiętaj też, aby zakryć odsłoniętą skórę i spać pod moskitierami — np. w okresie lęgu w lesie czy nad jeziorem.

Wydaje się to oczywiste, ale jeśli planujesz spędzić noc w pobliżu stojących zbiorników wodnych, rozważ zabranie ze sobą moskitiery, aby zablokować owady. Alternatywnie możesz spróbować użyć osłony na drzwi z ekranu, chociaż ich prawidłowy montaż może być trudny. Jeśli wiesz, że będziesz spać w miejscu, w którym mogą przebywać komary, rozważ zakup impregnowanej podkładki pod materac. Nakładając permetrynę na powierzchnię pościeli, pomagasz stworzyć barierę między tobą a wszelkimi nieznośnymi robakami.

Użyj DEET!

DEET jest pestycydem chemicznym zatwierdzonym do stosowania w odstraszaniu niektórych owadów, w tym komarów. Jest to bardzo skuteczny ale nie pozbawiony wad w sposób ochrony przed komarami. Po nałożeniu bezpośrednio na skórę DEET pozostaje aktywny przez kilka godzin i może powodować niepożądane reakcje u niektórych osób, zwłaszcza dzieci, które mają mniejszą tolerancję niż dorośli. Ponadto DEET nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży lub matek karmiących ze względu na jego potencjalną toksyczność dla niemowląt.

Istnieje kilka różnych rodzajów sprayów zaprojektowanych specjalnie do odstraszania komarów w domu. Jeden rodzaj wykorzystuje substancję chemiczną o nazwie permetryna – która pochodzi z ropy naftowej – zmieszana z wodą. Po rozpyleniu bezpośrednio na powierzchnie, na których przebywają komary, substancja chemiczna zabija owady. Zawsze należy stosować permetrynę zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Noś długie rękawy i spodnie

Zakładanie odzieży zakrywającej ręce, nogi, szyję, twarz, uszy itp. jest jednym ze sposobów zapobiegania ukąszeniom komarów. Noszenie odzieży, która zapewnia pełną ochronę, oznacza, że ​​zmniejszysz ryzyko ugryzienia. Ubierz się warstwami. Planując swój strój na cały dzień, pomyśl o warstwie. Środki odstraszające komary mają różną skuteczność w zależności od temperatury i odległości od podłoża. Jeśli nosisz krótkie rękawy, załóż pod spodem T-shirt, aby zapewnić pełne zakrycie. Noś jaśniejsze kolory na wierzchu, ponieważ ciemniejsze kolory przyciągają owady. Unikaj odzieży bawełnianej, ponieważ może zatrzymywać zapach Twojej skóry. Warstwy pozwalają również dostosować ilość potrzebnej ochrony przed owadami w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz.

Moskitiery okienne i wyeliminuj stojącą wodę

Wiadomo, że komary przenoszą wiele wirusów i bakterii, które mogą powodować poważne choroby u ludzi. Chociaż nie zawsze mogą przenosić choroby, ich ukąszenia mogą pozostawiać bolesne pręgi i pęcherze. Co najważniejsze, sprawiają, że czujemy się niekomfortowo! Moskitiery odstraszają owady i chronią przed ugryzieniem. Istnieje wiele różnych rodzajów moskitier, których można użyć, aby uniemożliwić im wejście do domu.

Woda jest pożywką dla komarów. Stałe baseny ze stojącą wodą są dla nich idealnym siedliskiem. Aby wyeliminować zgraje komarów, należy codziennie opróżniać puste pojemniki z deszczówką, wiadra, doniczki i naczynia dla zwierząt. Powinieneś przykryć nieużywane rośliny doniczkowe, aby zminimalizować ryzyko zadomowienia się komarów.

Kiedy komary aktywnie latają w poszukiwaniu żywicieli do ugryzienia, mają tendencję do gromadzenia się w zacienionych miejscach. Jeśli planujesz spędzać czas na dworze po zmroku, upewnij się, że nosisz długie spodnie i rękawy. Musisz także trzymać się z dala od stojącej wody, w której gromadzą się komary.