grudzień11 , 2024

Jak dbać o swój mózg?

Polecane

Jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach online dzięki kuponom rabatowym?

W dobie cyfrowej transformacji zakupy online stały się nie...

Jak oszczędzać pieniądze w niepewnych czasach?

W obliczu trudności finansowych, oszczędzanie pieniędzy staje się priorytetem...

Jak radzić sobie z lękiem przed wystąpieniami publicznymi?

Jeśli należysz do osób, które odczuwają lęk przed wystąpieniami...

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia treści?

Nowe technologie wpływają na niemal każdą dziedzinę życia. Sztuczna...

Jak stworzyć własny ogród warzywny na balkonie?

Czy marzysz o świeżych, smacznych warzywach bez konieczności wychodzenia...

Udostępnij

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o serce, stawy i skórę, ale co z mózgiem? Większość z nas nie poświęca mu czasu ani uwagi, na jaką zasługują. A Ty jak traktujesz swój mózg?

Mamy taką obsesję na punkcie utrzymywania ciała w dobrej kondycji i ćwiczeniach, że pomijamy kluczową rolę, jaką nasz mózg odgrywa w każdym aspekcie życia. Nasz mózg wpływa na nasze nastroje, pamięć, sen, apetyt, poziom energii, a nawet nasze relacje.

Prawdopodobnie nie myślisz zbyt wiele o zdrowiu swojego mózgu, dopóki nie zaczniesz doświadczać objawów, takich jak zapominanie, brak motywacji, niepokój, bóle głowy lub słaba koncentracja. Jeśli chcesz zachować bystrość i energię przez całe życie, teraz nadszedł czas, aby zacząć lepiej dbać o swój mózg.

Brak cukru i mniej przetworzonej żywności

W niedawnym badaniu naukowcy odkryli, że uwielbiamy dopaminę. Dopamina jest przekaźnikiem chemicznym, który wpływa na ośrodek nagrody w mózgu. Kiedy jemy pokarmy bogate w cukier, nasze ciała uwalniają dopaminę, a to powoduje, że ciągle szukamy tego pożywienia. Cukier może również działać jako łagodny środek antydepresyjny. Twoje ciało nie tylko łaknie cukru ale pragnie stymulacji. Jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, ogranicz słodycze które negatywnie wpływają na Twój mózg.

Przetwarzanie usuwa niektóre witaminy i składniki odżywcze z żywności. Dodatkowo, chemikalia wykorzystywane przy przetwarzaniu żywności są następnie uwalniane do naszego jedzenia podczas gotowania. Unikaj pakowanych i konserwowanych przekąsek oraz przetworzonej żywności. Zamiast tego wybierz świeże owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby i rośliny strączkowe.

Ćwicz regularnie

Ćwiczenia stymulują produkcję naturalnych hormonów dobrego samopoczucia zwanych endorfinami. Endorfiny poprawiają nastrój i pomagają nam osiągnąć pozytywne odczucia. Ćwiczenia pomagają utrzymać ciśnienie krwi na normalnym poziomie i zmniejszają czynniki ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Oprócz poprawy nastroju ćwiczenia mogą pomóc w poprawie pamięci. Badanie z 2012 roku wykazało, że ludzie, którzy ćwiczyli, mieli silniejsze wspomnienia niż ci, którzy tego nie robili. Szczególnie pomocne były ćwiczenia trzy razy w tygodniu.

Nie pij kawy po godzinie 14.00 i uzupełniaj niedobory

Kawa zawiera kofeinę, która działa pobudzająco. Kofeina zwiększa aktywność w ośrodkowym układzie nerwowym. Ale jeśli pijesz kawę od 8 rano, możesz być już nadmiernie pobudzony. Badania wykazują zwiększoną czujność i sprawność poznawczą po 4 godzinach bez kofeiny. Jeśli chcesz zachować ostrość przez cały dzień, unikaj kofeiny po godzinie 14.00.

Wartym rozważenia sposobem na pełną ochronę mózgu jest codzienne przyjmowanie suplementów. Te suplementy powinny być ukierunkowane na różne składniki mózgu, w tym kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA), witaminy B12 i B9 (foliany), witaminę D, cynk i magnez. Omega-3 są szczególnie ważne, ponieważ są odpowiedzialne za produkcję mieliny, która tworzy ochronną powłokę wokół neuronów. Inne witaminy i minerały współpracują ze sobą, wspierając się nawzajem, więc nie ma potrzeby przyjmowania ich indywidualnie. Te suplementy można znaleźć w każdej aptece.

Porada: Intensywne picie alkoholu też nie jest dobre dla mózgu. Alkohol zawiera aldehyd octowy, który uszkadza mózg. Aldehyd octowy zwiększa również tworzenie białek i powoduje mutacje DNA. Jeśli pijesz alkohol, zawsze staraj się ograniczyć do dwóch drinków dziennie lub mniej, jeśli to możliwe.

Wysypiaj się i ucz

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Bez odpowiedniego snu organizm nie jest w stanie wytwarzać pewnych hormonów, które dają mu jasność umysłu. Brak snu prowadzi do zmniejszenia koncentracji, wolniejszego czasu reakcji, upośledzenia oceny sytuacji, mniejszej kreatywności i zmęczenia. Postaraj się spać od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy i upewnij się, że przespałeś nieprzerwanie całą noc. Stres wpływa na funkcjonowanie Twojego ciała i mózgu. Kiedy czujesz się zestresowany, uwolnij endorfiny, aby się uspokoić. Endorfiny działają jak naturalne środki przeciwbólowe oraz zwiększają skupienie i koncentrację. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i relaks.

Utrzymuj aktywność mózgu, ucząc się rzeczy. Nauka nowych języków, granie w gry, czytanie książek, badanie tematów itp. Zwiększa przepływ krwi do kory przedczołowej, która jest zaangażowana w rozumowanie, planowanie, rozwiązywanie problemów, kreatywność i wyższe funkcje umysłowe.