grudzień1 , 2023

Jak dbać o swój mózg?

Polecane

Paski do spodni ze skór naturalnych – ręcznie robione projekty na lata

Kaletnictwo jest niezwykle interesującą dziedziną rzemiosła, w której wykonuje...

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe dla swojej firmy?

Nie od dziś każdy przedsiębiorca, nawet ten niewielki, a...

Jak dbać o swój mózg?

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak...

Dlaczego warto być aktywnym w życiu?

Wiele osób spędza życie pracując, śpiąc lub oglądając telewizję...

Pomysły na hobby dla introwertyka

Istnieją pewne hobby, które przemawiają tylko do ekstrawertyków. Jeśli...

Udostępnij

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o serce, stawy i skórę, ale co z mózgiem? Większość z nas nie poświęca mu czasu ani uwagi, na jaką zasługują. A Ty jak traktujesz swój mózg?

Mamy taką obsesję na punkcie utrzymywania ciała w dobrej kondycji i ćwiczeniach, że pomijamy kluczową rolę, jaką nasz mózg odgrywa w każdym aspekcie życia. Nasz mózg wpływa na nasze nastroje, pamięć, sen, apetyt, poziom energii, a nawet nasze relacje.

Prawdopodobnie nie myślisz zbyt wiele o zdrowiu swojego mózgu, dopóki nie zaczniesz doświadczać objawów, takich jak zapominanie, brak motywacji, niepokój, bóle głowy lub słaba koncentracja. Jeśli chcesz zachować bystrość i energię przez całe życie, teraz nadszedł czas, aby zacząć lepiej dbać o swój mózg.

Brak cukru i mniej przetworzonej żywności

W niedawnym badaniu naukowcy odkryli, że uwielbiamy dopaminę. Dopamina jest przekaźnikiem chemicznym, który wpływa na ośrodek nagrody w mózgu. Kiedy jemy pokarmy bogate w cukier, nasze ciała uwalniają dopaminę, a to powoduje, że ciągle szukamy tego pożywienia. Cukier może również działać jako łagodny środek antydepresyjny. Twoje ciało nie tylko łaknie cukru ale pragnie stymulacji. Jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, ogranicz słodycze które negatywnie wpływają na Twój mózg.

Przetwarzanie usuwa niektóre witaminy i składniki odżywcze z żywności. Dodatkowo, chemikalia wykorzystywane przy przetwarzaniu żywności są następnie uwalniane do naszego jedzenia podczas gotowania. Unikaj pakowanych i konserwowanych przekąsek oraz przetworzonej żywności. Zamiast tego wybierz świeże owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby i rośliny strączkowe.

Ćwicz regularnie

Ćwiczenia stymulują produkcję naturalnych hormonów dobrego samopoczucia zwanych endorfinami. Endorfiny poprawiają nastrój i pomagają nam osiągnąć pozytywne odczucia. Ćwiczenia pomagają utrzymać ciśnienie krwi na normalnym poziomie i zmniejszają czynniki ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Oprócz poprawy nastroju ćwiczenia mogą pomóc w poprawie pamięci. Badanie z 2012 roku wykazało, że ludzie, którzy ćwiczyli, mieli silniejsze wspomnienia niż ci, którzy tego nie robili. Szczególnie pomocne były ćwiczenia trzy razy w tygodniu.

Nie pij kawy po godzinie 14.00 i uzupełniaj niedobory

Kawa zawiera kofeinę, która działa pobudzająco. Kofeina zwiększa aktywność w ośrodkowym układzie nerwowym. Ale jeśli pijesz kawę od 8 rano, możesz być już nadmiernie pobudzony. Badania wykazują zwiększoną czujność i sprawność poznawczą po 4 godzinach bez kofeiny. Jeśli chcesz zachować ostrość przez cały dzień, unikaj kofeiny po godzinie 14.00.

Wartym rozważenia sposobem na pełną ochronę mózgu jest codzienne przyjmowanie suplementów. Te suplementy powinny być ukierunkowane na różne składniki mózgu, w tym kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA), witaminy B12 i B9 (foliany), witaminę D, cynk i magnez. Omega-3 są szczególnie ważne, ponieważ są odpowiedzialne za produkcję mieliny, która tworzy ochronną powłokę wokół neuronów. Inne witaminy i minerały współpracują ze sobą, wspierając się nawzajem, więc nie ma potrzeby przyjmowania ich indywidualnie. Te suplementy można znaleźć w każdej aptece.

Porada: Intensywne picie alkoholu też nie jest dobre dla mózgu. Alkohol zawiera aldehyd octowy, który uszkadza mózg. Aldehyd octowy zwiększa również tworzenie białek i powoduje mutacje DNA. Jeśli pijesz alkohol, zawsze staraj się ograniczyć do dwóch drinków dziennie lub mniej, jeśli to możliwe.

Wysypiaj się i ucz

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Bez odpowiedniego snu organizm nie jest w stanie wytwarzać pewnych hormonów, które dają mu jasność umysłu. Brak snu prowadzi do zmniejszenia koncentracji, wolniejszego czasu reakcji, upośledzenia oceny sytuacji, mniejszej kreatywności i zmęczenia. Postaraj się spać od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy i upewnij się, że przespałeś nieprzerwanie całą noc. Stres wpływa na funkcjonowanie Twojego ciała i mózgu. Kiedy czujesz się zestresowany, uwolnij endorfiny, aby się uspokoić. Endorfiny działają jak naturalne środki przeciwbólowe oraz zwiększają skupienie i koncentrację. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i relaks.

Utrzymuj aktywność mózgu, ucząc się rzeczy. Nauka nowych języków, granie w gry, czytanie książek, badanie tematów itp. Zwiększa przepływ krwi do kory przedczołowej, która jest zaangażowana w rozumowanie, planowanie, rozwiązywanie problemów, kreatywność i wyższe funkcje umysłowe.