Marnowanie żywności jest szkodliwe dla środowiska, kosztowne i potencjalnie niebezpieczne dla ludzi, gdyż zwiększa ubóstwo. Niedawne badanie wykazało, że głównym powodem, dla którego konsumenci wyrzucają żywność, jest to, że nie wiedzą, gdzie ją właściwie przechowywać. Oznacza to, że przed użyciem resztek jedzenia należy zawsze sprawdzić, czy są dostępne lepsze opcje.
Kup to czego potrzebujesz
Wiele osób kupuje więcej niż potrzebuje w sklepach spożywczych, zwłaszcza jeśli mają w domu pod dostatkiem produktów. Zasadą jest zrobienie listy przed zakupem czegokolwiek. Jeśli nie masz pewności, ile składnik będzie Ci służył w ciągu tygodnia, najlepiej po prostu kupić to, czego potrzebujesz. Zaoszczędzisz pieniądze i czas. Poza tym nie poczujesz się winny wyrzucając resztki. Zamiast ogromnej porcji płatków śniadaniowych, wybierz małą miskę. Nadal będziesz otrzymywać codzienną dawkę witamin i błonnika, ale szybciej poczujesz się pełniejszy.
Kupowanie żywności luzem pozwala uzyskać większy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki i zaoszczędzić pieniądze. Kupowanie w większych ilościach oznacza mniej wyjazdów do sklepu i mniej marnowania żywności.
Przygotuj plan posiłków
Trudno jest dokładnie wiedzieć, jakie produkty chcesz jeść każdego dnia, dopóki nie wyszukasz ich w internecie lub nie sporządzisz listy. Sporządzając plan posiłków przed zakupami, unikniesz niepotrzebnych wypraw do sklepu. Po powrocie do domu sprawdź, co kupiłeś i kup tylko to, co jest niezbędne. Następnie wróć do listy i usuń wszystkie elementy, których już nie potrzebujesz.
Podczas gotowania zachowaj prostotę. Wybierz przepisy, które składają się z kilku kroków i prostych składników. Również gotuj z wyprzedzeniem. Gotowanie dań z wyprzedzeniem oznacza, że zawsze będziesz mieć gotową kolację, gdy wrócisz do domu z pracy. Resztki potraw również dobrze się przechowują w lodówce, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej czasu. Nie wyrzucaj też tych resztek po obiedzie. Skorzystaj z tego, co masz i daj im drugą szansę. Dodaj warzywa do zupy lub wrzuć kilka różyczek brokułów do miski z komosą ryżową, a na wierzch sałatkę z grillowanym kurczakiem lub krewetkami. Upiecz zapiekankę z kurczakiem, ryżem i fasolką szparagową.
Mądrze wykorzystuj resztki
Resztki są często wyrzucane lub wrzucane do lodówki. Ale resztki kanapek i sałatek nadal mogą być wspaniałymi posiłkami! Zamiast podgrzewać tę samą starą rzecz, spróbuj użyć resztek składników, aby stworzyć coś nowego. Spróbuj dodać do kanapki trochę sera i warzyw. Dodaj trochę fasoli do sosu makaronowego lub wymieszaj jarmuż z puree ziemniaczanym.
Porada: Mięso nie zawsze jest niezbędne w zbilansowanej diecie. Warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, tofu – wszystkie te rzeczy są dobrymi opcjami na obiad. A jeśli nie zależy Ci na mięsie, ale kochasz ryby, możesz zastąpić kurczaka lub wołowinę tuńczykiem lub łososiem. Pamiętaj tylko, że powinieneś ograniczyć spożycie czerwonego mięsa.
Używaj oddzielnych talerzy/misek do serwowania różnego rodzaju potraw. Jeśli podajesz makaron z sosem pomidorowym, makaron z klopsikami, a makaron z serem, spróbuj umieścić potrawy w osobnych miskach. Pomaga to wykorzystać lepiej resztki.
Do pakowania żywności używaj folii plastikowej zamiast folii aluminiowej. Folia plastikowa nie przykleja się do jedzenia jak folia aluminiowa, więc nie będziesz mieć brzydkich okruchów przyklejonych do pudełka. Poza tym, kiedy skończysz jeść, po prostu przykryj talerz plastikową folią. Twoje jedzenie pozostaje świeże, dopóki nie zdejmiesz plastikowej folii.
Przechowywanie
Kiedy jedzenie psuje się wolniej, łatwiej jest je wykorzystywać Przechowuj warzywa i mięso w oryginalnych opakowaniach lub szczelnie zawiń je w folię spożywczą. W ten sposób, jeśli jedzenie się nie zepsuje, nie będziesz musiał go od razu wyrzucać.
Unikaj kupowania plastikowych pojemników do przechowywania żywności, chyba że są one wolne od BPA. Pojemniki te mogą wypłukiwać chemikalia do przechowywanej w nich żywności, zwiększając narażenie na szkodliwe toksyny. Zamiast tego wybierz np. szklane butelki.