czerwiec17 , 2024

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe dla swojej firmy?

Polecane

Jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach online dzięki kuponom rabatowym?

W dobie cyfrowej transformacji zakupy online stały się nie...

Jak oszczędzać pieniądze w niepewnych czasach?

W obliczu trudności finansowych, oszczędzanie pieniędzy staje się priorytetem...

Jak radzić sobie z lękiem przed wystąpieniami publicznymi?

Jeśli należysz do osób, które odczuwają lęk przed wystąpieniami...

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia treści?

Nowe technologie wpływają na niemal każdą dziedzinę życia. Sztuczna...

Jak stworzyć własny ogród warzywny na balkonie?

Czy marzysz o świeżych, smacznych warzywach bez konieczności wychodzenia...

Udostępnij

Nie od dziś każdy przedsiębiorca, nawet ten niewielki, a więc prowadzący własną działalność gospodarczą, jest zobowiązany do tego, by prowadzić księgowość oraz szereg różnorodnych zadań, zgodnie z obowiązującymi warunkami, co za tym idzie, musi zdecydować czy księgowość zamierza prowadzić samodzielnie, zatrudnić odpowiednią osobę na takie stanowisko, lub wybrać odpowiednie biuro księgowe.

Niemal zawsze ta ostatnia opcja, jest przez nas najczęściej wybierana, choć wbrew temu, co się wydaje, wcale nie jest łatwo znaleźć profesjonalne biuro rachunkowe, warto więc dowiedzieć się więcej, na co zwrócić uwagę, by obsługa księgowa była realizowana w prawidłowy dla naszej działalności sposób dodatkowo przy udziale specjalistów i fachowców, jacy będą do naszej dyspozycji.

Warto zadbać o księgowość oraz kompleksową rachunkowość w obrębie działalności którą prowadzimy

Zanim więc wybierzemy konkretne biuro księgowe, z którym zdecydujemy się podpisać umowę, warto przeanalizować wiele kwestii, związanych z jego działalnością oraz ofertą, oczywiście ma ona nawiązywać do szeregu zagadnień, związanych bezpośrednio z księgowością, kadr oraz płac, czy też posiadać niezbędną wiedzę w zakresie prawa podatkowego. 

Co wyróżnia więc profesjonalne biuro rachunkowe i co powinno nam ono oferować?

 • Biuro księgowe ma zapewnić, by nasze dane w bezpieczny i zgodnie z ustawą o danych osobowych sposób
 • Sami pamiętać o terminach, w którym dany przedsiębiorca lub działalność gospodarcza jest zobligowana do złożenia dokumentów w takich instytucjach jak ZUS, ewentualnie Urząd Skarbowy, a nawet reprezentować ich we wszystkich sporach, zwłaszcza wtedy gdy doszło do pewnych w tym aspekcie zaniedbań, lub popełnionych błędów. 
 • W razie jakichkolwiek kontroli, zapewnić by urząd lub instytucja, miała natychmiastowy dostęp do wszystkich dokumentów
 • Profesjonalne biuro rachunkowe, to nie tylko obsługa księgowości, ale też dostęp do takich specjalistów jak doradca podatkowy
 • Kompleksowe doradztwo, gdy idzie o możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych 
 • Natychmiastowy kontakt, kiedy zajdzie taka potrzeba, możliwość skorzystania z rozwiązań jakie oferują nam biura księgowe online, ewentualnie bazowania na najnowszych programach. 
 • Pilnować by każda faktura została opłacona lub zaksięgowana na czas 
 • Jego kadra powinna charakteryzować się profesjonalnym podejściem oraz ogromnym doświadczeniem, świadczyć usługi na najwyższym do tego poziomie

Oprócz tego zwróćmy też uwagę na to

 • Co dokładnie oferować będzie nam biuro rachunkowe i ile będzie nas to kosztować, w ramach zawartej umowy, oraz indywidualnego podejścia do cen, jakie będą nas obowiązywać?
 • Jakie dane biuro księgowe, ma opinie czy też referencję? 
 • Czy jest w stanie prowadzić księgowość, w nowoczesny i stabilny dla naszej firmy sposób? 

Oczywiście to nigdy nie będziemy pewni, czy dane biuro rachunkowe podchodzi do współpracy z nami poważnie, dlatego z początku warto obserwować jego działania, patrzeć z perspektywy tego, jak prowadzona jest pełna księgowość, czy nawet ewidencja sprzedaży a przy tym wyglądają też nasze finanse, reagować od razu, gdy dostrzeżemy pewne nieprawidłowości. 

Co powinien zapewnić nam księgowy? 

Doświadczenie, wiedza i odpowiedzialne podejście, do obsługi księgowości w ramach działalności, biznesu lub firmy którą prowadzimy, to właśnie powinien nam zapewnić księgowy, podobnie jak cała kadra jaką posiada wybrane przez nas biuro rachunkowe.

Dzięki temu możemy się skupić na prowadzeniu firmy, skorzystać z możliwości jakie zapewnia nam między innymi ryczałt lub pełna księgowość, wybrać optymalną formę prawną a tym samym nie przejmować się żadnymi zadaniami, obowiązkami czy zobowiązaniami, jakie w ramach księgowości posiadamy.

Księgowy ma czuwać nad tym, czy książka przychodów rozchodów jest prowadzona w prawidłowy sposób, poinformować nas lub dostrzegać okazję do zwolnienia w ramach podatku VAT. Mamy się czuć bezpiecznie i stabilnie, czuć, iż doradztwo ze strony specjalistów, jakich zatrudnia dane biuro rachunkowe, jest zawsze dla nas korzystne, w pełnym tego słowa znaczeniu. 

Jakie usługi księgowe warto powierzyć profesjonalnemu biurowi rachunkowemu? 

Jakie więc usługi, należy powierzyć profesjonalnemu biurowi rachunkowemu, w ramach naszej działalności gospodarczej?

 • Wszystkie związane z rachunkowością, finansami czy podatkami
 • Dotyczące kadr oraz płac
 • Odnoszących się do ZUS
 • Możliwości przeprowadzenia audytu przedsiębiorstwa
 • Reprezentowania naszej firmy w urzędach oraz poszczególnych organach administracji publicznej
 • Prowadzenia konsultacji prawno-podatkowych
 • Wdrażania korzystnych dla nas rozwiązań, w ramach optymalizacji podatkowej

Niech więc wybór biura rachunkowego, rzeczywiście w naszym przypadku pozwoli nam na nawiązanie współpracy z fachowcami, dla jakich prowadzenie czy sprawowanie kontroli nad księgowością, bez względu na wielkość firmy czy też zakres realizowanych zadań, nigdy nie stanowi żadnego problemu. Warto więc ocenić lub zapoznać się z danym biurem rachunkowym, zanim zdecydujemy się zawrzeć z nim umowę i skorzystać z jego usług. Sprawdź czy dane biuro księgowe znajduje się w Krajowej Izbie Księgowej oraz czy Certyfikat Ministerstwa Finansów.