Wielu z nas nienawidzi płacenia rachunków czy odkładania pieniędzy, ponieważ wydaje się nam, że odbieramy sobie pieniądze. Czy oszczędzanie pieniędzy jest naprawdę złe? Należy zauważyć, że każda osoba ma inny próg stresu finansowego. Oznacza to, że niektórzy ludzie radzą sobie ze swoimi finansami lepiej niż inni. Niektórzy z nich są skłonni do większych poświęceń, aby odłożyć więcej. Niezależnie od naszej osobowości powinniśmy mieć motywację do oszczędzania. Jak zatem się zmotywować? Podpowiedzi poniżej.
Zainspiruj się
Zmotywuj się do oszczędzania pieniędzy, robiąc coś, co kochasz. Jeśli nie czujesz się zainspirowany do robienia konkretnych rzeczy, nie będziesz chciał zacząć oszczędzać. Znajdź sposób na ekscytację oszczędzaniem. Może mógłbyś wziąć udział w zajęciach online. Jeśli masz problem ze znalezieniem motywacji, spróbuj obejrzeć film lub posłuchać podcastu o finansach podczas treningu.
Małe zmiany to duże oszczędności
Gdy masz motywację do oszczędzania, zacznij od małych sum. Zacznij od 50 złotych tygodniowo. Następnie przejdź do 70 złotych, a na koniec zwiększaj kwotę oszczędności, aż dotrzesz do miejsca, w którym będziesz odkładał każdą nadwyżkową złotówkę. Dzięki temu zmienisz swoje nastawienie, a oszczędzanie nie będzie przykrym obowiązkiem.
Nie daj się też zniechęcić. Kiedy poczujesz się zniechęcony, pomyśl o tym, od czego zacząłeś. Nie zapominaj, że budowanie bogactwa wymaga czasu. Pamiętaj, że kiedy już pokonasz początkowy poziom oszczędzania, już nigdy nie będziesz musiał martwić się o brak oszczędności co zwiększy Twój poziom komfortu.
Monitoruj
Śledzenie, ile wydajesz każdego miesiąca, pomaga skupić się na swoich celach. Możesz nie zdawać sobie sprawy, ile odkładasz, zwłaszcza jeśli nie prowadzisz budżetu. Śledzenie tego jest dobrym pomysłem bez względu na to, jaki limit oszczędności miesięcznie sam sobie wyznaczysz. Monitoruj wszystko, co odkładasz, i zapisuj to każdego dnia. Na początku możesz odłożyć tylko 15 złotych tygodniowo. Z biegiem czasu Twoja tygodniowa suma może wzrosnąć do 50 złotych. Gdy poczujesz się komfortowo, spróbuj zwiększyć tygodniową sumę.
Zaplanuj, co musisz zrobić, aby przygotować się do osiągnięcia celu np. przejścia na emeryturę. Pomyśl o swojej sytuacji finansowej i stwórz listę, ile musisz zaoszczędzić, zanim przestaniesz pracować. Zorganizuj się i opracuj budżet. Zapisz wszystkie swoje wydatki i staraj się je ograniczać, gdy tylko jest to możliwe. Porozmawiaj ze swoim pracodawcą i zapytaj go, czy możesz zmienić stanowisko lub dział, aby zwiększyć swoje dochody. Zapytaj o podwyżki lub awanse. Poszukaj sposobów na poprawę wydajności pracy. Znajdź też dodatkową pracę, która może przynieść dodatkową gotówkę.
Porada: Zdecydowanie powinieneś mieć osobne konto na emeryturę. Otwórz nowe konto bankowe specjalnie dla swojego “funduszu emerytalnego” i unikaj korzystania z regularnych kont. Oprócz tradycyjnego portfela możesz rozważyć zainwestowanie w dodatkową prywatną emeryturę, ubezpieczenie na opiekę długoterminową lub odwrócony kredyt hipoteczny.
Kilka wskazówek
Podejdź realistycznie do tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli nie masz motywacji do osiągnięcia czegokolwiek, jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie to zrobić. Jeśli nie masz realistycznych celów nigdy nie zmotywujesz się do działania, nie wierząc w sukces. Dobrym sposobem na zmotywowanie się do zaoszczędzenia większej ilości pieniędzy jest sprawienie, by oszczędzanie było zabawą, a nie czymś, czego absolutnie się boisz. Powinieneś starać się cieszyć życiem, będąc oszczędnym, zamiast być nieszczęśliwym, ponieważ musisz co miesiąc oszczędzać określoną kwotę pieniędzy.
Gdy masz już ustalony budżet, nadszedł czas na ograniczenie wydatków. Zacznij od znalezienia niepotrzebnych wydatków w swoim codziennym życiu. Mogą to być takie rzeczy, jak kawiarnie, w których wydajesz drobne lub sklepy odzieżowe, które mają wysokie ceny. Zrób wszystko, co możesz, aby ograniczyć tego rodzaju koszty.
Spłata zadłużenia to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Firmy wydające karty kredytowe i firmy udzielające pożyczek czy banki często zwracają część odsetek jeśli spłacisz dług wcześniej.