czerwiec17 , 2024

Joga — Czym jest, dlaczego warto i jak zacząć ćwiczyć?

Polecane

Jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach online dzięki kuponom rabatowym?

W dobie cyfrowej transformacji zakupy online stały się nie...

Jak oszczędzać pieniądze w niepewnych czasach?

W obliczu trudności finansowych, oszczędzanie pieniędzy staje się priorytetem...

Jak radzić sobie z lękiem przed wystąpieniami publicznymi?

Jeśli należysz do osób, które odczuwają lęk przed wystąpieniami...

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia treści?

Nowe technologie wpływają na niemal każdą dziedzinę życia. Sztuczna...

Jak stworzyć własny ogród warzywny na balkonie?

Czy marzysz o świeżych, smacznych warzywach bez konieczności wychodzenia...

Udostępnij

Czy kiedykolwiek myślałeś o rozpoczęciu ćwiczenia jogi? Jeśli szukasz nowych sposobów na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia, powinieneś spróbować. Wiadomo, że joga poprawia elastyczność i siłę oraz pomaga nam prowadzić zdrowszy tryb życia.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, każdy ma swoje preferencje. Niektórzy wolą biegać, jeździć na rowerze lub pływać, podczas gdy inni lubią podnosić ciężary. Joga staje się obecnie bardzo popularna ze względu na liczne korzyści zdrowotne. Poprawia naszą postawę, wzorce oddychania i ogólne samopoczucie. Joga jest również nazywana „medytacją ruchu”. Ten rodzaj ćwiczeń pomaga uwolnić stres z ciała poprzez różne postawy (lub pozy). Podstawowym celem praktykowania jogi jest osiągnięcie relaksu i spokoju ducha.

Czym jest joga

Filozofia stojąca za jogą mówi, że człowiek nie jest całkowicie kontrolowany przez zmysły, on je kontroluje. Joga uczy nas kontrolowania zmysłów i odpowiedniego ich używania.

Co sprawia, że ​​joga różni się od innych ćwiczeń? Krótko mówiąc, chodzi o połączenie oddechu i ruchu. Robiąc jedno i drugie, wnosimy świadomość do naszego ciała, umysłu i ducha. Joga pomaga także wyciszyć układ nerwowy, energetyzować organizm, budować wytrzymałość i sprawność oraz rozwijać równowagę i siłę. Sprzyja relaksacji, łagodzi ból, zmniejsza niepokój, zwiększa elastyczność i zakres ruchu.

Dlaczego warto ćwiczyć?

Ćwiczenia pomagają spalić kalorie, poprawić pracę układu krążenia i utrzymać napięcie mięśniowe. Dostajesz więcej tlenu do mózgu, dzięki czemu masz większą ostrość umysłu. Twoje serce bije szybciej i wydajniej pompuje krew, zapewniając więcej tlenu w całym ciele. Ćwiczenia zmniejszają również ryzyko rozwoju nadciśnienia i cukrzycy. Joga jest dobra nie tylko dla twojego ciała, ale także dla twojej duszy. Medytacja zwiększa szczęście, obniża poziom stresu, pobudza kreatywność, poprawia pamięć i równoważy hormony. Poprawia też samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne – joga jest świetna dla osób, które chcą schudnąć, mają zdrowsze serce i mają bystry umysł.

  • Zmniejsza niepokój i depresję – badania pokazują, że regularna praktyka jogi obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i zwiększa poziom serotoniny (neuroprzekaźnika związanego ze szczęściem).
  • Pomaga złagodzić ból, stany zapalne i sztywność – Asany (pozycje) mają na celu rozciąganie i wzmacnianie mięśni, zwiększanie krążenia i dotlenienia w całym ciele. Zmniejszanie napięcia mięśni, to poprawianie zakresu ruchu i zapobieganie kontuzjom.
  • Zwiększa pewność siebie – Kiedy połączysz się ze sobą i innymi poprzez jogę, znajdziesz w sobie większe poczucie połączenia.
  • Zapewnia trening bez potu — nawet jeśli nie ćwiczysz na żadnej siłowni, nadal możesz czerpać korzyści z jogi. Możesz użyć rekwizytów, takich jak koce, klocki i paski, aby wykonać określone pozy. Możesz także wykonywać różne postawy leżąc, a nawet stojąc. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Jak mam zacząć?

Podobnie jak w przypadku każdej aktywności fitness, najlepszym sposobem na poprawę umiejętności jogi jest stopniowe zwiększanie ilości czasu spędzanego na ćwiczeniach. Zacznij od 10 minut dziennie. Jeśli w tym momencie czujesz się komfortowo, spróbuj 20 minut. A może połącz ze sobą dwie praktyki – ćwiczenie jogi przed snem, a potem znowu z samego rana. Kiedy budujesz swoją cotygodniową rutynę, pamiętaj o urozmaiceniu, na przykład o ćwiczeniach w różnych pozycjach jogi co tydzień, dodając kilka dni odpoczynku — nawet regularnie uczęszczając na zajęcia.

Jeśli szukasz sposobów, aby zachować formę i zyskać spokój ducha, joga z pewnością zapewni Ci dokładnie to, czego potrzebujesz. Jednak niewielu o tym wie, a jeszcze mniej rozumie jego znaczenie. Wielu uważa, że ​​nie odniosą z tego korzyści lub mogą zrobić sobie krzywdę wykonując te ćwiczenia. Ale to wcale nie jest prawda. W rzeczywistości jogę można wykonywać bezpiecznie i skutecznie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych praktyków. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć odpowiedniego nauczyciela i dokładnie postępować zgodnie z jego instrukcjami. Jeśli jesteś początkujący, możesz zacząć od delikatnych technik oddychania, takich jak Pranayama

Joga odpręża umysł i zwiększą świadomość

Joga odpręża umysł. Badania wykazały, że joga przynosi ulgę w depresji, bezsenności, nadciśnieniu, migrenach, astmie, zapaleniu stawów, bólu pleców, zespole chronicznego zmęczenia, fibromialgii, osteoporozie i nadciśnieniu. Zwiększa też samoświadomość – Ćwiczenie jogi może pomóc ludziom dowiedzieć się więcej o sobie i swoim ciele. Zachęca do introspekcji, skupienia i koncentracji oraz zachęca do osobistej odpowiedzialności za swoje ciało.